Masz pytania? Poszukujesz wykonawcy? Skontaktuj się z nami!

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów, ocieplanie dachu i poddasza pianką poliuretanową

bx1 (1)

Natryskowa pianka poliuretanowa, ze względu na swoje rewolucyjne właściwości mechaniczne i fizyczne, znajduje wszechstronne zastosowanie w branży budowlanej. Nowoczesna technologia natrysku piany gwarantuje ponadprzeciętną szczelność, która jest nieosiągalna dla takich materiałów, jak styropian czy wełna mineralna.

Ze względu na dobrą przyczepność i biologiczną neutralność, pianka poliuretanowa znajdzie zastosowanie przede wszystkim jako:

 • izolacja przeciwwilgociowa fundamentów,
 • podposadzkowa warstwa izolująca,
 • docieplenie ścian (zewnątrz i na zewnątrz),
 • izolacja stropu,
 • ocieplenie dachu i poddasza.

Elastyczne pianki poliuretanowe są wykorzystywane nie tylko w budownictwie. Coraz częściej używa się ich w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, odzieżowym, obuwniczym oraz meblarskim. Doskonale sprawdzają się między innymi przy produkcji materacy, dywanów, wykładzin, filtrów powietrza oraz różnego rodzaju uszczelnień.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Pianki poliuretanowe ze względu na swoje parametry, znakomicie nadają się do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Warto podkreślić, że swoje właściwości termoizolacyjne zachowują nawet w przypadku dużego zawilgocenia środowiska, a to dlatego, że ich nasiąkliwość wodą wynosi zaledwie 2%.

Natryskowa piana poliuretanowa jest odporna na działanie środowiska zewnętrznego, skutecznie chroniąc fundament przed przedostawaniem się i wnikaniem wilgoci z gruntu. Tego typu materiał izolacyjny przylega do ściany z odpowiednią siłą, uniemożliwiającą nie tylko jego zerwanie, ale i przemieszczenie. Pianka PUR nanoszona metodą natrysku bezpośredniego cechuje się bardzo dobrą przyczepnością, a powstała w ten sposób powierzchnia jest jednorodna i pozbawiona jakichkolwiek łączeń.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wykonana przy pomocy natryskowej pianki poliuretanowej jest metodą izolacji o wyjątkowo krótkim czasie wykonania.

Podposadzkowa warstwa izolująca

Kolejnym zastosowaniem elastycznej pianki poliuretanowej jest podposadzkowa warstwa izolacyjna. Główną korzyścią płynącą z ocieplenia podłogi tego typu metodą jest przede wszystkim stosunkowo niewielka grubość warstwy. Zaleta ta ma znaczenie zwłaszcza
w przypadku, gdy zależy nam na redukcji wysokości podłogi, np. z racji obsadzanych drzwi. Dodatkowo, materiał PUR ma pozytywny wpływ na docieplenie stropu.

Docieplenie ścian od wewnątrz i na zewnątrz

Izolację pianki PUR można stosować natryskowo zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów budowlanych: mieszkalnych, przemysłowych oraz rolniczych. W przypadku ocieplenia wewnętrznego, budynek powinien wcześniej zostać obity płytą OSB o grubości 12mm bądź innym materiałem. Z kolei izolacja zewnętrzna jest wykonywana w ten sposób stosunkowo rzadko – piankę poliuretanową nanosi się natryskowo w celu wypełnienia przestrzeni pomiędzy wcześniej zamontowanymi listwami, których szerokość powinna odpowiadać docelowej grubości warstwy izolacyjnej.

Docieplenie stropu

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową cieszą się coraz większą popularnością w ocieplaniu stropów, zapewniając trwałość i bardzo dobre właściwości izolacyjne na długie lata.

Ocieplenie stropu pianką PUR umożliwia przede wszystkim skuteczne wyeliminowanie wszelkich mostków termicznych i stworzenie doskonałych warunków w tym pomieszczeniu, zarówno do zamieszkania, jak i do pracy. Tego typu rozwiązanie:

 • zabezpiecza nowopowstały strop przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi,
 • bardzo dobrze przylega do podłoża, nie przemieszczając się i nie zrywając, stanowiąc idealne ocieplenie na wiele lat,
 • izoluje trudnodostępne miejsca znajdujące się między stropem a krokwiami,
 • cechuje się stosunkowo krótkim czasem wykonania.

Docieplenie stropu pianką poliuretanową sprzyja również akustyce, wyciszając poszczególne kondygnacje.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową

Ocieplenie poddasza pianką jest obecnie zdecydowanie bardziej praktyczne niż wykorzystanie tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, celuloza czy styropian. Metoda natryskowa doskonale uszczelnia konstrukcję dachu, wypełniając wszelkie wolne przestrzenie i zapewniając maksymalne zabezpieczenie przed mostkami termicznymi.

Docieplenie poddasza pianką pozwala ponadto na oszczędność miejsca, co jest szczególnie istotne w przypadku wykonywania izolacji niskich poddaszy. Warto w tym miejscu podkreślić, iż pięciocentymetrowa warstwa piany odpowiada dziesięciocentymetrowej warstwie styropianu.

Pianka PUR jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nie powoduje jakichkolwiek reakcji alergicznych, co oznacza, że metoda ta jest odpowiednia dla każdego. Ocieplenie dachu
i poddasza pianką poliuretanową powoduje, że zimą ciepło zatrzymywane jest w pomieszczeniach, natomiast latem dach nie jest poddawany nadmiernemu nagrzewaniu.

Pozostałe zalety zastosowania pianki PUR jako izolacji to przede wszystkim:

 • szybki zwrot kosztów, które zwracają się pod postacią oszczędności w wydatkach ponoszonych na ogrzewanie (samo ocieplenie dachu i poddasza metodą natryskową powoduje obniżenie rachunków o kilkadziesiąt procent),
 • eliminacja mostków termicznych,
 • idealne wypełnienie nawet najtrudniej dostępnych miejsc, co jest szczególnie ważne
  w przypadku ocieplania dachów kopertowych, konstrukcji typu „bawole oczy”, a także wszelkiego rodzaju pokryć łukowych i innych, sprawiających trudności w ociepleniu tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi,
 • optymalizacja pracy wentylacji mechanicznej, dzięki czemu cyrkulacja powietrza odbywa się bez strat, a komfort przebywania w pomieszczeniach znacznie wzrasta,
 • poliuretan jest tworzywem samogasnącym i nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia.

Poddasze – realizacje:

Oferta