Czy pianka PUR jest przyjazna dla środowiska?

Ekologia obecnie odgrywa bardzo istotną rolę w praktycznie każdej dziedzinie życia. Państwa Unii Europejskiej wprowadzają coraz to nowsze obostrzenia i normy w tym zakresie w praktycznie każdej branży, również budowlanej. Jednym z bardzo często zadawanych podczas ocieplania domu pytań jest kwestia, czy pianka poliuretanowa jest ekologicznym materiałem. Jakie są jej właściwości i czy jest ona przyjazna dla środowiska? Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Produkcja pianki PUR i jej wpływ na środowisko

Piankę poliuretanową tworzą polimery, które pozyskiwane są z ropy naftowej. Nie brzmi to na pierwszy rzut oka zbyt ekologicznie, jednak w rzeczywistości na szczęście sprawa prezentuje się nieco inaczej. Dzięki nowoczesnym metodom produkcji oraz wysokim wymaganiom nakładanym na producentów tego typu materiałów, proces wytwarzania pianki do ocieplania budynków jest przeprowadzany w najbezpieczniejszy i najbardziej przyjazny dla środowiska sposób, jaki jest obecnie możliwy. Ponadto produkcja tej piany wykorzystuje naprawdę niewielki odsetek zasobów paliw kopalnych na świecie. Nie jest więc uznawana za kwestię problematyczną w tym zakresie.

Dużą zaletą pianki do ocieplania domów i innych konstrukcji jest fakt, że jej wykorzystanie przyczynia się dodatkowo do zmniejszenia wykorzystywania paliw kopalnych, takich jak węgiel, które zużywane są do ogrzewania domów. Dzięki temu, mimo iż do produkcji piany PUR wykorzystywana jest ropa, to tak naprawdę w tym zakresie pianka przynosi tylko dodatkowe korzyści. Sprawia to, że jest to produkt, którego wykorzystywanie jest jak najbardziej rozsądnym wyborem. To materiał o wiele bardziej wydajny i tym samym przyjazny dla środowiska niż na przykład styropian czy wełna mineralna.

Wysoka wydajność i dbałość o środowisko

Specjaliści z tej branży podkreślają, że ocieplanie magazynów, domów, budynków inwentarskich i innych konstrukcji budowlanych z wykorzystaniem tej technologii, charakteryzuje się niezwykle wysoką wydajnością. Bardzo dokładne pokrycie powierzchni zapewnia brak mostków termicznych. Dzięki temu ciepło nie wydostaje się na zewnątrz, a warstwa izolacyjna niezwykle skutecznie spełnia swoje zdanie. W przypadku wykorzystania styropianu lub wełny mineralnej trudno jest mówić o tak wysokiej skuteczności. Łączenie poszczególnych elementów zawsze skutkuje drobnymi szczelinami, a wypełnienie całej powierzchni bez jakichkolwiek przerw jest praktycznie niemożliwe ze względu na kształty i budowę innych materiałów do ocieplania budynków. W przypadku pianki nakładanej metodą natryskową ten problem znika.

Możliwość wykonania idealnie równej nawierzchni sprawia, że taka warstwa ociepleniowa znacznie zmniejsza problem z uciekającym na zewnątrz budynku ciepłem. Co za tym idzie, ogrzewanie konstrukcji jest znacznie tańsze i wymaga mniejszego zużycia paliwa. Jest to nie tylko ekonomiczne i pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić, ale także bardzo ekologiczne. To bowiem nie tylko znaczny spadek kosztów związanych z ogrzewaniem, które mogą spać nawet o 40% zgodnie z badaniami przeprowadzanymi przez specjalistów. To także znaczne obniżenie emisji CO 2 do atmosfery oraz znacznie niższe zużycie drewna, węgla, gazu czy innego paliwa, wykorzystywanego do ogrzewania konstrukcji. To z kolei przyczynia się mocno do ograniczenia zużycia złóż nieodnawialnych.

Obniżenie zużycia surowców niezbędnych do ogrzewania pomieszczeń jest o wiele wyższe niż zapotrzebowanie na ropę naftową do produkcji pianki poliuretanowej. Sprawia to, że wykorzystanie tego materiału jest obecnie uznawane za naprawdę dobry wybór pod kątem dbania o środowisko. Przyczynia się do mniejszej eksploatacji zasobów nieodnawialnych, co wpływa na kondycję całej planety, a niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery sprawia, że powietrze jest mniej zanieczyszczone.

Zamiast wyrzucać, oddaj piankę do recyklingu

Klienci, którzy szukają idealnego rozwiązania izolacyjnego do swojego domu czy innej konstrukcji, bardzo często martwią się aspektem utylizacji odpadów. Dużą zaletą wykorzystania w tym celu pianki poliuretanowej jest fakt, że ilość odpadów, które powstają przy ocieplaniu domu, jest naprawdę niewielka. Dzięki temu, że wykorzystywana jest do tego innowacyjna i niezwykle wygodna metoda natryskowa, to nie trzeba martwić się resztkami materiału czy jego ścinkami, jak ma to miejsce w przypadku ocieplania z wykorzystaniem styropianu czy też wełny. Powierzchnia jest pokrywana bezpośrednio z dyszy urządzenia natryskowego i nie trzeba odcinać warstwy izolacyjnej, aby idealnie się wpasowała. Jest to ogromne ułatwienie, które sprawia, że ocieplenie z pianki PUR znacznie ogranicza marnowanie materiałów i produkcję odpadów.

Wadą pianki poliuretanowej jest na pewno fakt, że jest to materiał, który nie ulega biodegradacji. Ich składowanie na wysypiskach jest wyjątkowo kłopotliwe. Dodatkowo utrudnia to fakt, że pianki poliuretanowe, nie tylko te wykorzystywane do ociepleń budynków, zajmują stosunkowo dużo miejsca. Na szczęście piankę stosowaną do ocieplania konstrukcji budowlanych można poddawać procesowi recyklingu. Pianka ściągnięta z dachów, poddaszy czy fundamentów może zostać rozdrobniona na granulat i wykorzystana do ponownego tworzenia różnych produktów. Takie rozwiązanie jest niezwykle ekologiczne i przyczynia się do znacznego spadku ilości odpadów, które nie podlegają biodegradacji.

Sztywna i miękka pianka poliuretanowa wykorzystywana jest nie tylko od wykonywania warstw izolacyjnych i dociepleniowych. To materiał, który znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym (wypełnienie foteli samochodowych), w produkcji urządzeń chłodniczych, w produkcji opakowań i wielu, wielu innych dziedzinach. Popularność tego materiału sprawia, że według raportów specjalistycznych w Polsce produkowane jest około 10 tysięcy ton odpadów pianki PUR sztywnej oraz około 20 tysięcy ton odpadów pianki PUR miękkiej. Możliwość oddawania tego typu śmieci do recyklingu sprawia, że pianka PUR nie stanowi dużego zagrożenia dla naszej planety. Może być ponownie wykorzystywana na wiele różnych sposobów oraz służyć dalej pod różną postacią.

Zadbaj o swój portfel i o ekologię jednocześnie

Ocieplanie domu to inwestycja, o której warto pomyśleć jak najszybciej. Potwierdzi to każdy specjalista z branży budowlanej, popierając to podejście danymi dotyczącymi utraty ciepła w przypadku braku odpowiedniej izolacji. Koszty związane z ocieplaniem budynków bardzo szybko zaczynają się zwracać, bo oszczędności widoczne są już w pierwszym okresie grzewczym. Jest to więc rozwiązanie jednocześnie bardzo ekonomiczne i przyjazne dla domowego budżetu, które bardzo szybko się zwróci. W przypadku wyboru tak wydajnego rozwiązania, jak ocieplenie domu pianką PUR, można liczyć na znacznie szybszy zwrot inwestycji ze względu na zdecydowanie wyższe oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania.

Inwestycja w piankę poliuretanową do ocieplenia poddasza, fundamentów czy dachu domu to rozwiązanie łączące w sobie wiele korzyści. Aby zapoznać się ze wszystkimi plusami tej opcji, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami w sekcji baza wiedzy. Pianka

PUR to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Przyczynia się do wyższego komfortu życia w dobrze ocieplonym mieszkaniu lub domu, a także dba o domowy budżet. Dodatkowo pozytywnie wpływa na środowisko, zarówno na skalę globalną w kwestii obniżenia zużycia paliw kopalnych do ogrzewania domów i innych budynków, jak i lokalnie, dzięki niższej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych usług? Masz pytania, na które chcesz uzyskać profesjonalne odpowiedzi z pierwszej ręki? Odezwij się do nas już teraz, a na pewno rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
Skontaktuj się z nami!