Termowizja budynków – na czym polega i kiedy warto?

Wydajne i dokładne ocieplenie budynków jest bardzo ważne. Pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu budynku oraz na poczynienie znacznych oszczędności w zakresie kosztów jego ogrzewania. Niestety zdarza się często tak, że nawet ocieplony przed laty budynek narażony jest na straty ciepła ze względu na źle wykonaną izolację czy niskiej jakości materiały wykorzystane do jej stworzenia. Aby upewnić się, czy z Twojego domu ucieka ciepło i jeśli tak, to którędy i z jakiego powodu, warto wykonać badanie ciepłoty budynku. Na czym polega ten profesjonalny proces i kiedy warto się na niego zdecydować? Sprawdź!

Wykorzystanie termowizji w budownictwie

Profesjonalne badania termowizyjne w Polsce są coraz bardziej popularne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że termowizja zapewnia bardzo dokładny obraz tego, jak rozkłada się ciepło wewnątrz budynku oraz którędy potencjalnie może wydostawać się na zewnątrz. Badanie termowizyjne jest bardzo precyzyjne. Specjaliści zgodnie przyznają, że jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych opcji, na którą warto się zdecydować w celu poddania budynku diagnostyce cieplnej. Badanie to ukazuje nie tylko, jak rozchodzi się ciepło wewnątrz budynku i które pomieszczenia skupiają go najwięcej. Ta metoda przede wszystkim pomaga też w wykryciu nieszczelności, przez które ciepło może wydostawać się na zewnątrz.

Do przeprowadzenia profesjonalnego badania ciepłoty budynku wykorzystywane są specjalne kamery termowizyjne. Rejestrują one promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Urządzenie zamienia je na obraz, na którym zobaczyć można szeroką gamę tęczowych barw, które przypisane są do różnych temperatur. Im cieplejsza barwa, na przykład czerwona czy pomarańczowa, tym cieplejszy obszar. Granatowe i jasnoniebieskie odcienie wskazują miejsca zimne. Najlepszym wynikiem takiego badania jest obraz wskazujący na to, że ciepło utrzymuje się w środku pomieszczenia, a większość ścian ukazana powinna być w odcieniach niebieskiego. Oznacza to, że ściany są bardzo szczelne i nie przepuszczają ciepła na zewnątrz. Taki wynik jest możliwy tylko wtedy, gdy konstrukcja została bardzo dobrze ocieplona i wyeliminowane zostały mostki termiczne.

Obecnie badania termowizyjne ciepłoty budynku są bardzo dokładne, a otrzymane wyniki niezwykle rzetelne. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie określić, które miejsca są najbardziej newralgiczne, jeśli chodzi o zatrzymanie ciepła w budynku. Takie badanie to świetna opcja zarówno podczas budowy nowego domu, przed jego ociepleniem, jak i możliwość sprawdzenia, czy wykonane kilka lat wcześniej ocieplenie budynku zostało wykonane poprawnie. Niestety w przypadku ocieplania konstrukcji warstwą styropianu lub wełny mineralnej, bardzo często powstają mostki termiczne. Przyczyniają się one do uciekania ciepła z wnętrz na zewnątrz oraz sprawiają, że koszty ogrzewania znacznie wzrastają.

Badanie ciepłoty budynku – kiedy wykonać?

Sprzęt do badania termowizyjnego budynku może zostać wykorzystany tak naprawdę w dowolnym momencie. Specjaliści coraz częściej zalecają wykonanie takiego badania podczas wykonywania ociepleń fundamentów, ścian czy dachu. Robi się je wtedy już po położeniu warstwy izolacyjnej, ale przed jej osłonięciem. Dzięki temu, jeśli podczas badania

wykryte zostaną jakiekolwiek nieszczelności w warstwie ociepleniowej, to zostaną one od razu poprawione, aby proces ocieplania budynku był ostatecznie jak najbardziej wydajny. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu oraz pieniędzy, ponieważ poprawki można nanieść od razu, bez konieczności rozbierania konstrukcji w celu dotarcia do warstwy izolacyjnej wymagającej uszczelnienia. Dzięki temu uda się uniknąć strat ciepła i dodatkowych kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Dokładne oględziny budynku pod kątem jego szczelności można wykonać także przed jego ociepleniem, aby poznać wszystkie newralgiczne punkty w tym zakresie. Jest to bardzo przydatne szczególnie w przypadku starego budownictwa, ponieważ pozwala na odkrycie nieszczelności i zlokalizowanie miejsc, przez które ucieka najwięcej ciepła z wnętrza domu. Dzięki temu można dodatkowo wzmocnić warstwę izolacyjną w tych miejscach, aby mieć pewność, że będzie ona idealnie położona i naprawdę szczelna. I to bez względu na to, jak szczelna jest sama konstrukcja, na przykład ściany czy pokrycie dachowe. Wiele profesjonalnych firm, które zajmuje się ocieplaniem domów i innych konstrukcji budowlanych, zaleca wykonanie takiego profesjonalnego badania przed i po wykonaniu warstwy ociepleniowej, aby właściciele budynku widzieli, jak ogromna jest różnica.

Badanie szczelności termoizolacji można wykonać również w przypadku domu, który jest już zamieszkany oraz został ocieplony jakiś czas temu. Nie ma znaczenia, ile lat ma dokładnie warstwa ociepleniowa. Jeśli w budynku zachodzą niepokojące zmiany, takie jak zawilgotnienie ścian i sufitów, powstawanie grzybów i rozwój pleśni, to naprawdę warto zdecydować się na sprawdzenie szczelności warstwy termoizolacyjnej, aby upewnić się, że te problemy nie wynikają z jej nieodpowiedniego położenia. Takie badanie warto przeprowadzić także wtedy, gdy po ociepleniu domu koszty związane z ogrzewaniem domu nie zostały zmniejszone w zadowalającym stopniu. Może to oznaczać bowiem, że w warstwie występują nieszczelności i mostki termiczne, przez które znaczna część ciepła ucieka. Ich wyeliminowanie pozwoli pozbyć się problemów z wilgocią oraz z uciekającym na zewnątrz ciepłem.

Inwestycja teraz, oszczędność w przyszłości

Badania termowizyjne wykonane na budynkach z różnymi rodzajami ocieplenia pokazują wyraźnie, że w przypadku wełny mineralnej oraz styropianu powstawanie mostków termicznych jest bardzo częstym i właściwie niemożliwym do wyeliminowania zjawiskiem. Konieczność dopasowywania i docinania elementów warstwy ociepleniowej oraz liczne łączenia sprawiają, że powierzchnia nie jest idealnie pokryta i powstają szczeliny, przez które ciepło będzie wydostawać się na zewnątrz. Dlatego najrozsądniejszym wyborem jest zainwestowanie w ocieplanie z wykorzystaniem specjalistycznej pianki poliuretanowej, którą nakłada się metodą natryskową. Jest to inwestycja, która zacznie zwracać się już w najbliższym sezonie grzewczym. Jako jedyna zapewnia doskonałe i równomierne pokrycie powierzchni ocieplanej, a także brak mostków termicznych.

Sprawdzenie dokładnie termoizolacji budynku z wykorzystaniem termowizji to rozwiązanie, które umożliwi wyeliminowanie wielu problemów z nieszczelnością budynku. Pozwoli wykryć miejsca, które najmocniej narażone są na uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz, dzięki czemu będzie można szybko podjąć działania w tym zakresie. Badania termowizyjne budynków są bardzo precyzyjne, dzięki czemu można trafnie określić, jakie miejsca wymagają specjalnego traktowania i gdzie koniecznie należy zainwestować w solidną warstwę ociepleniową. To także możliwość sprawdzenia, czy podjęta inwestycja została rzeczywiście wykonana profesjonalnie i spełnia wymogi właścicieli oraz jest zgodna z gwarancjami firmy wykonującej ocieplenie.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych usług? Masz pytania, na które chcesz uzyskać profesjonalne odpowiedzi z pierwszej ręki? Odezwij się do nas już teraz, a na pewno rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
Skontaktuj się z nami!